Vi söker mentor till Drottning Blankas Gymnasieskola i Kristianstad

Plats

Kristianstad

Sista ansökningsdatum

2022-06-01

Drottning Blankas Gymnasieskola startade sin verksamhet 1996 och har idag 27 skolor på 23 orter runt om i Sverige. Vi bedriver utbildning inom såväl praktiskt inriktade som teoretiska gymnasieprogram, alla med utrymme för högskolebehörighet. Inom Drottning Blanka värderar vi relationer och det mänskliga mötet högt. Konkret innebär det att alla skolor inom DBGY arbetar aktivt med engagemang på ett personligt, lokalt och globalt plan där såväl ledning som personal och elever involveras. Du kan läsa mer om oss på www.dbgy.se.

Drottning Blankas Gymnasieskola i Kristianstad startades 2010 och erbjuder både yrkes- och högskoleförberedande utbildningar. Skolan har cirka 750 elever och 75 medarbetare. Vi söker nu en specialpedagog till vår verksamhet.

Mentor till Drottning Blankas Gymnasieskola i Kristianstad

Vår skola

På Drottning Blankas gymnasieskola i Kristianstad genomsyrar elevhälsan hela skolans arbete. Vårt elevhälsoteam består av specialpedagog, speciallärare, IKT-pedagog, skolsköterska, kurator och heltidsmentorer. Nu söker vi vår skolas nya mentor. 

Ditt uppdrag

På Drottning Blankas Gymnasieskola Kristianstad har vi sju heltidsanställda mentorer. Man är den person som har den närmsta kontakten med elever och dess vårdnadshavare och är ett stöd för eleverna i deras utbildning, samt följer upp närvaro och studieplaner. I tjänsten ingår även att man täcker upp som vikarie när behov finnes och håller i utvecklingssamtal två gånger per läsår.

Din profil

Vi ser helst att du har någon form av pedagogisk eller social utbildning och har ett par års arbetslivserfarenhet. Har man tidigare arbetat med ungdomar i eller utanför skolans värld är det en fördel. Önskvärda egenskaper: god samarbetspartner, social, lyhörd och flexibel.

Vi erbjuder

Drottning Blankas Gymnasieskolor lägger stor vikt vid personligt, lokalt och globalt engagemang. Vi skapar meningsfullhet genom externa samarbeten och vårt globala perspektiv genomsyrar våra skolor. 

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. För oss är det viktigt att det går bra för dig och därför får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tillsvidareanställning på 80 % med inledande 6 månaders provanställning. Tjänsten kan eventuellt öka kommande läsår. Tillträde 5 augusti 2022.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna biträdande rektor Pernilla Olivestedt, pernilla.olivestedt@dbgy.se

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.