Gymnasielärare i engelska och spanska

Plats

Göteborg

Sista ansökningsdatum

2022-06-03

Sjölins gymnasium startade år 2000 och finns idag i Göteborg samt på tre platser i Stockholm.  Från höstterminen 2022 finns vi också i Malmö.

Vår idé är att genom utbildning bidra till att skapa ett starkt civilt samhälle med medvetna och ansvarstagande medborgare som gör självständiga val. Sjölins gymnasium är en verksamhet som präglas av engagerade lärare, tydliga strukturer och casemetodik. Våra pedagoger brinner för att våra elever ska nå sin fulla potential. Det gemensamma förhållningssättet och den pedagogiska helhetssynen bidrar till ett meningsfullt och lustfyllt lärande. Läs mer på www.sjolinsgymnasium.se

Är du den vi söker? 
Vi söker dig som är legitimerad lärare i engelska och spanska, gärna med några års erfarenhet av undervisning. Vi värdesätter att du är målinriktad, har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera våra elever. Du är driven, nyfiken och arbetar aktivt för att varje elev ska utvecklas så långt som möjligt utifrån sina förutsättningar. Du ser också värdet av att arbeta tvärvetenskapligt och i nära samarbete med andra lärare.

Antal tjänster: 1
Tillträdesdag: 8 augusti, eller efter överenskommelse
Placeringsort: Göteborg
Anställningsform: Tillsvidare deltid, 80%.
Sista ansökningsdag: 2022-06-03, men vi kallar löpande till intervju så skicka in din ansökan redan idag.
Kontaktpersoner: Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att ta kontakt med rektor Jonas Kornbrink via mail: jonas.kornbrink@sjolinsgymnasium.se, eller telefon: 070-943 89 60. Facklig representant är Petter Hajtowitz (LR): petter.hajtowitz@sjolinsgymnasium.se

Hur du söker tjänsten
Välkommen att skicka in dina ansökningshandlingar innehållande CV och personligt brev där du motiverar varför du söker dig till och just denna tjänst.

Vi ser fram mot din ansökan!

OBS! Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.