Lärare i olika kombinationer (sve, sva, eng, ge) Drottning Blanka Kungsholmen

Plats

Stockholm

Sista ansökningsdatum

2022-08-05

Drottning Blankas Gymnasieskola startade sin verksamhet 1996 och har idag 27 skolor på 23 orter runt om i Sverige. Vi bedriver utbildning inom såväl praktiskt inriktade som teoretiska gymnasieprogram, alla med utrymme för högskolebehörighet. Inom Drottning Blanka värderar vi relationer och det mänskliga mötet högt. Konkret innebär det att alla skolor inom DBGY arbetar aktivt med engagemang på ett personligt, lokalt och globalt plan där såväl ledning som personal och elever involveras. Du kan läsa mer om oss på www.dbgy.se.

Drottning Blankas Gymnasieskola i Stockholm Kungsholmen startades 2019 och erbjuder yrkes- och högskoleförberedande utbildningar inom SAM,  EK, HV,  HA/FS, samt BF.

Skolan har cirka 430 elever och 40 medarbetare.

Lärare i olika kombinationer (sve, eng, ge), Drottning Blanka Kungsholmen

Ditt uppdrag

Vår skola växer och vi behöver flera behöriga lärare i kombinationer (svenska, engelska,  geografi) på heltid.

Din profil

 I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare inom ämnena. Vi söker dig med ett stort personligt engagemang för lärande och att utveckla våra elevers kunskap. Som lärare är du lyhörd och vill vägleda eleverna inför framtiden.

Vi är särskilt intresserade av att anställa lärare med god förmåga att skapa  goda relationer med eleverna, väcka deras intresse, samt upprätthålla ett gott ledarskap i klassrummet. 

Vi erbjuder

Drottning Blankas Gymnasieskolor lägger stor vikt vid personligt, lokalt och globalt engagemang. Vi skapar meningsfullhet genom externa samarbeten och vårt globala perspektiv genomsyrar våra skolor. På Drottning Blankas Gymnasieskola Kungsholmen  erbjuder vi självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Hos oss utvecklas eleverna i nära samspel med engagerade lärare och näringsliv för att forma den kompetens som de kommer att behöva i sitt framtida arbetsliv. Undervisningen tar sin grund i goda relationer och en trygg studiemiljö med ordning och reda.

Som medarbetare hos oss blir du en del av en personalgrupp som kännetecknas av arbetsglädje, kreativitet och professionalitet. Hos oss får du ett arbete i en organisation med korta beslutsvägar och ett nära ledarskap. 

Vi finns fr om augusti 2022 i nya fräscha lokaler i Vasastan, nära goda kommunikationer.

Övrigt

Tjänsten är en  tillsvidareanställning på heltid med inledande provanställning på 6 månader (såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet).] Tillträde enligt överenskommelse. 

Har du frågor kring tjänsten är du välkommen att ta kontakt med rektor Dejan Matic dejan.matic@dbgy.se 070 307 90 52 eller bitr.rektor Åke Lindgren 070 257 88 92 ake.lindgren@dbgy.se . Lärarnas Riksförbund emilie.falkenstedt@dbgy.se och Lärarförbundet tine.evensen@dbgy.se 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Vi ser gärna att du bifogar lärarlegitimation (med behörighetsförteckning), CV och personligt brev.  Ange gärna också  din nuvarande uppsägningstid. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. 

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.