Lärare i Engelska/So

Plats

Göteborg

Sista ansökningsdatum

2021-10-08

Fenestra Centrum är en grundskola med elever i årskurs 6-9 som ligger i centrala Göteborg, nära Korsvägen. Skolan startade år 2000 och har idag drygt 300 elever. Våra elever kommer från alla delar av Göteborg vilket ger oss en härlig mix. På skolan arbetar ca 35 vuxna som alla strävar efter att göra skolan till en trivsam arbetsplats där det råder mycket goda förutsättningar för lärande och utveckling.

Lärare i Engelska och SO åk 7-9 till Fenestra Centrum

Ditt uppdrag

Vi erbjuder nu en tjänst på 100% för undervisning i Engelska och SO.  I uppdraget ingår planering och uppföljning av undervisningen samt mentorskap för en halv klass (ca 13 elever).

Din profil

I första hand söker vi dig som är legitimerad lärare med behörighet i engelska och SO (gärna flera SO-ämnen).  På vår skola har vi höga ambitioner för våra barns lärande och utveckling och vårt arbete präglas av ett högt engagemang.

Vi letar efter dig som trivs med att jobba med tonåringar och som längtar efter att göra allt du kan för att våra elever ska utvecklas så långt som möjligt socialt och kunskapsmässigt. Du ser goda relationer till eleverna som en nyckel för att skapa bra undervisning. För oss är det också viktigt att du är flexibel och kreativ i undervisningssituationen. Vi vill helt enkelt att du stimuleras av att göra skillnad för våra elever, framtidens vuxna.

Vi söker dig som har ett eget driv och lockas av att samarbeta med dina kollegor. För oss är det viktigt att du i olika sammanhang bidrar med dina tankar och erfarenheter i syfte att göra våra elevers tid hos oss så bra och givande som möjligt.

Du behöver vara väl införstådd med Lgr11 och hur den omsätts i praktiken, i undervisningen. 

Vi förutsätter att du är en van användare av olika it-verktyg och att du i din undervisning använder dig av dessa på ett varierat sätt.

Vi erbjuder

Vi erbjuder en utvecklande arbetsmiljö där det inom Pysslingen finns många karriärvägar. Genom vårt utvecklingsarbete får du utmana dina kollegor och låta dig själv utmanas och växa med fokus på hög kvalitet och glädje.

Hos oss på Fenestra Centrum får du fantastiska kollegor som värdesätter att utvecklas tillsammans. Vi ser hög kvalitet i undervisning som vårt viktigaste fokusområde och ser att samarbete som en av framgångsfaktorerna för att lyckas med det.

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är ett vikariat för resten av läsåret 2021-2022. För rätt kandidat finns därefter god möjlighet till fast anställning.

Start snarast. Tillträde enligt överenskommelse. 

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna rektor Lars Ljungberg på 076-107 62 81 eller lars.ljungberg@pysslingen.se

Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.