Vi söker en specialpedagog till NTI Gymnasiet Luleå

Plats

Luleå

Sista ansökningsdatum

2021-10-31

NTI Gymnasiet har skolor över hela Sverige, med fokus på teknologi, vetenskap och innovation. Samhällets digitalisering skapar både nya möjligheter och utmaningar inom alla branscher. Vårt uppdrag är att ge våra elever, oavsett program, digital spetskompetens och kunskaper i ny teknik redan på gymnasiet. Vi skapar miljöer, metoder, forum och samarbeten som utvecklar förståelsen för den föränderliga värld vi lever i.

Läs mer om våra 29 skolor på ntigymnasiet.se

Vi söker en specialpedagog till NTI Gymnasiet Luleå

NTI Gymnasiet i Luleå fortsätter att växa med NTI Gymnasiernas målsättning att bli ledande i Europa inom TECH, SCIENCE och IT. Vi är en skola med tre intressanta program och har fokus på att ständigt utveckla kvalitet i undervisningen och sedan flera år arbetar vi systematiskt med kollegialt lärande. Är du genuint nyfiken på elevers potential och drivkrafter? Vill du arbeta i ett dynamiskt klimat och göra skillnad för såväl elevers som verksamhetens utveckling? Då är vi rätt skola för dig. 

 

Vi söker en vass specialpedagog till vårt proffsiga elevhälsoteam!

Vi är en skola som insett vikten av att ha en stark och välstrukturerad elevhälsa! Nu behöver vi stärka teamet med en speciallärare/specialpedagog, som har engagemang och drivkraft att vara med och utveckla vår verksamhet samt skapa de bästa tänkbara förutsättningar för att våra studerande ska nå sina mål. Du har erfarenhet att arbeta med elever  med NPF.  Vi vill att du är väl insatt i Skolverkets regler och riktlinjer samt styrdokument för speciallärare/specialpedagog. Du kommer att ingå i ett specialpedagogiskt team, där du arbetar tillsammans med lärare, kurator, skolsköterska och SYV. Vårt mål är att erbjuda alla våra elever möjligheten att lyckas i sina studier utifrån var och ens individuella förutsättningar. Detta gör vi tillsammans! 

Du ansvarar för att:

  • handleda elever i behov av specialpedagogiskt stöd
  • ha väl fungerande rutiner för att kartlägga elever i behov av särskilt stöd.
  • introducera och följa upp arbetet med elever
  • stötta den ordinarie läraren och ha beredskap att bidra med anpassningar lämpade för undervisning i den ordinarie klassen
  • utforma och dokumentera handlingsplaner som gagnar elevens utveckling mot måluppfyllelse

Det här erbjuder vi dig

Som medarbetare hos oss blir du en del av en väl fungerande personalgrupp som kännetecknas av arbetsglädje, kreativitet och professionalitet.

Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Det här söker vi

Vi söker dig som är utbildad specialpedagog eller speciallärare men även dig som har jobbat som lärare nära elever med NPF eller andra diagnoser.  Du som håller på att utbilda dig till specialpedagog kan också vara intressant för denna tjänst hos oss!

Tillträdesdag: Enligt överenskommelse (snarast)

Tjänstens/tjänsternas omfattning: 30-60 % (beroende på förkunskaper)
Placeringsort: Luleå
Anställningsform: Tillsvidare – Ferietjänst.  Vi tillämpar provanställning och individuell lönesättning

Ansökan och kontakt

Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag.

Vid frågor kring tjänsten, kontakta gärna
Rektor Charlotte Pittja, charlotte.pittja@ga.ntig.se
Bitr rektor Britta Hermansson, britta.hermansson@ga.ntig.se 

Välkommen med din ansökan!

Vi undanber oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy