Idrott och hälsa samt engelsklärare sökes till Noblaskolan Billdal

Plats

Göteborg

Sista ansökningsdatum

2021-10-22

Noblaskolan består av 15 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av erfarna lärare, tydliga strukturer, trygghet och stöd ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Noblaskolan Billdal söker en positiv och engagerad lärare i idrott och hälsa samt engelska för åk 2-5. 

Nu söker vi ytterligare en legitimerad lärare i idrott och hälsa och engelska, med behörighet för åk 2-6 till Noblaskolan Billdal. 

Du arbetar tillsammans med ditt arbetslag för att skapa en trygg, spännande och lärorik miljö för eleverna där heldagslärandet är i fokus. Vi tror att du är en strukturerad lärare, som vet vikten av att skapa goda relationer för bästa resultat. Vi ser gärna att du har erfarenhet sen tidigare och är väl förtrogen med våra styrdokument samt att du har en god förmåga att ta tillvara på alla elevers olika kompetenser. Vi ser att du som söker tjänsten är lugn, trygg och gärna har stor kunskap inom NPF och vill vara med och bidra till en bra skoldag för alla våra elever. Du har även ett trevligt och professionellt bemötande gentemot elever, vårdnadshavare och kollegor. 

Hos oss på Noblaskolan Billdal  får du utvecklas och vara en del av ett engagerat och duktigt kollegium där vi både stöttar och utmanar våra elever för att de ska nå en ännu högre måluppfyllelse. Noblaskolan Billdal är en skola med höga ambitioner. Vi arbetar strukturerat och målmedvetet för att ge våra elever de bästa förutsättningarna för att lyckas. En av nycklarna till framgångsrik utbildning är ett medvetet och tydligt ledarskap. Vi är omsorgsfulla i ledarskapet på alla nivåer; från lärarens ledarskap i klassrummet till rektors ledarskap för hela skolan. Läs gärna mer på vår hemsida.

Lärarna hos oss brinner för att utveckla ämnena i sina ämneslag samt själva undervisningen, så att en lustfylld undervisning och lärmiljö skapas. Det kollegiala lärandet är djupt förankrat och vi håller på att bygga upp skolans alla ämneslag. Vi arbetar utifrån strukturerade årshjul och planeringar där undervisningen genomförs med hjälp av både digitala samt traditionella läromedel. 

Som person är du positiv, flexibel och har lätt för att samarbeta med elever, vårdnadshavare och kollegor. Du är kreativ och ser möjligheter i de situationer som du möter i ditt yrkesliv.

Vi lägger stor vikt vid personlig lämplighet som för oss innebär att du har en helhetssyn på elevers lärande och arbetar medvetet för att skapa en trygg arbetsmiljö för våra elever. 

Vi erbjuder:

Tjänstens omfattning är 100% med start senast 10 januari 2022 och är en tillsvidaretjänst. Vid tillträde tidigare ges möjlighet till övergång med nuvarande lärare innan denne går på föräldraledighet. 

Om verksamheten:

Noblaskolan Billdal ligger vackert belägen omringad av skog och natur. På Noblaskolan Billdal har vi elever från förskoleklass upp till åk 5 och läsåret 21/22 kommer vi att ha cirka 180 elever på skolan. Vi planerar för en flytt till Nya Hovås och helt nya lokaler inför läsåret 22/23. I samband med flytten kommer Noblaskolan Billdal och Noblaskolan Nya Hovås att ha verksamhet i ett 1-16 årsperspektiv. 

På Noblaskolan bedriver vi en kvalitativ undervisning med varje elev i centrum. Vi gör det genom att ställa krav, stötta och utmana, varje dag, varje lektion. Det är så vi tillsammans med eleverna bygger ett akademiskt självförtroende redan från start. 

Noblaskolan ingår i Sveriges största friskolekoncern AcadeMedia.

Låter detta intressant?

Du söker tjänsten senast 22 oktober genom att klicka på knappen ansök nedan. Vi tar ej emot ansökningar via post eller mail. Urval och intervjuer sker löpande så skicka gärna din ansökan till oss så snart som möjligt.

Kontaktperson:

Om du har frågor angående tjänsten är du välkommen att kontakta Veronica Elofsson, biträdande rektor, veronica.elofsson@noblaskolan.se 

Som en skola inom AcadeMedia erbjuder vi våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

Övrigt

Tjänsten är en tillsvidareanställning med inledande provanställning på 6 månader, såvida du uppfyller Skollagens krav på behörighet. Tillträde senast 10 januari 2022.

Du är varmt välkommen med din ansökan via vårt rekryteringssystem. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vi undanbeder oss vänligen men bestämt direktkontakt med bemannings- och rekryteringsföretag samt försäljare av ytterligare jobbannonser.

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.