Biträdande rektor till Klara Malmö

Plats

Malmö

Sista ansökningsdatum

2021-10-15

KLARA Teoretiska Gymnasium är skolan med ambition att vara den bästa förberedelsen för vidare studier och rusta eleverna för en värld av möjligheter där de med sin kunskap, sitt engagemang och driv kan göra skillnad. Vi vill att våra elever genom sin utbildning kan bidra till att skapa en hållbar och bättre värld. Våra utbildningar genomsyras bland annat av FN:s globala mål för hållbar utveckling med en tydlig internationell prägel. Vi består av 11 skolor, från Malmö i söder till Sundsvall i norr. Läs mer om oss på www.klaragymnasium.se. 

Det ska inte spela någon roll vad eleverna har för bakgrund; med Klaras kompetenta lärares ledning och våra tydliga strukturer som stöd är vårt mål alltid att de ska bli väl rustade för såväl arbetsmarknad som vidare studier. Vi bygger relationer, ställer krav och uppmuntrar höga ambitioner. Goda resultat sporrar till nya framgångar och ger en starkare självkänsla. Det är detta som ger individen ökade möjligheter.

Vill du vara med på en spännande resa tillsammans med oss? Vill du vara med att påverka, utveckla och samtidigt utmanas tillsammans i vårt kommande varumärkesarbete? Ta chansen att bli en av oss!

Det här är Klara Teoretiska Gymnasium Malmö

Klara Teoretiska Gymnasium Malmö startade 2013, då med namnet Hermods Gymnasium. 2018 bytte vi namn till Klara Teoretiska Gymnasium och erbjuder våra elever tre högskoleförberedande program, SA, EK och NA. Vi är en fristående skola centralt belägen vid Malmö Live med kort promenadavstånd till Malmö Centralstation och vi har i dagsläget 225 elever och 24 medarbetare. I dagligt tal går vi under namnet Klara Malmö och har rykte om oss att vara den relativt lilla skolan med det stora hjärtat. Trevlig skolmiljö och duktiga pedagoger är saker som gör att eleverna vill gå hos oss. Vill du också bli en del av detta?

 

Det här söker vi

Vi söker en biträdande rektor, antingen arbetar du som en sådan idag eller så vill du anta utmaningen att arbeta som sådan med en del ledaruppdrag från skolans värld i bagaget. Vi söker dig som har en akademisk utbildning med pedagogisk inriktning. Du är en kvalitetsinriktad skolledare som brinner för att göra skillnad för alla elever. Som person är du positiv, lyhörd, kreativ och socialt kompetent. Du är en ledare som vid behov gärna rycker in operativt i verksamheten. Du har ett metodiskt och strukturerat arbetssätt och följer upp och utvärderar arbetet som görs på skolan kontinuerligt.

Du ingår som del i skolledningen som leder resultat- och kvalitetsarbetet i dialog med dina kollegor, som är med och driver skolans värdegrund och uppsatta mål. Samtidigt som du är pedagogernas stöd är du deras utmanare när det gäller att utveckla undervisningens kvalitet i relation till elevernas resultat och progression.

Du utmanas av att utmana dig själv, kollegor och eleverna och är inte rädd för att tänja på gränserna vad gäller nytänkande för att bidra till din egen såväl som skolans utveckling.

 

Det här erbjuder vi dig

Du kommer vara en del av en spännande och modern verksamhet med stora möjligheter till utveckling och inflytande. På Klara Teoretiska Gymnasium har vi självklart kollektivavtal och de förmåner och försäkringar som medföljer. Detta innefattar bland annat tjänstepension och pensionsrådgivning och utöver det har vi ett generöst friskvårdsbidrag, personalrabatter samt möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling via vår förmånswebb. Vidare blir du en del av norra Europas största utbildningskoncern där möjligheterna är stora för såväl personlig- som yrkesmässig utveckling. 

 

  • Tjänsten är en tillsvidaretjänst med sex månaders provanställning, tillträde enligt överenskommelse.

Om den här tjänsten låter som något för dig ansök gärna så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag.

Vid frågor kring tjänsten eller processen, kontakta rektor Madeleine på telefon 0721-84 09 90 eller e-post: madeleine.fils@klaragymnasium.se.


Varmt välkommen med din ansökan!

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.