Handledare- och APL-samordnare inom vårdutbildning

Plats

Växjö

Sista ansökningsdatum

2021-09-30

Hermods grundades 1898 och är ett av Sveriges äldsta utbildningsföretag. Våra gymnasie- och vuxenutbildningar samt yrkeshögskolor hjälper årligen cirka 70 000 studerande och deltagare med utbildning och jobbmatchning.

Hermods är en del av AcadeMedia, norra Europas största utbildningsföretag.

Tjänsten

Vi har utökat vår verksamhet och söker nu en person som kan ta ett helhetsansvar för våra distanselever som läser till undersköterska. Du kommer bland annat att studieplanera, genomföra metodövningar samt följa upp och stötta eleverna under deras studietid. Du kommer att sköta kontakten med APL-platserna, och praktiskt förbereda vårdeleverna inför deras arbetsplatsförlagda lärande (APL).

Alla våra elever läser webbaserade kurser på gymnasienivå och betygssättande lärare finns på webben. Mycket av din kontakt med eleverna och APL-platserna sker via telefon och mail, men du kommer också vara tillgänglig för eleverna på skolan när de ska utföra vissa praktiska moment i vårt välutrustade metodrum. Du kommer att göra besök på APL-platserna, samt samordna och fördela dessa. Det ingår en hel del administration i ditt arbete.

 

Profil

Du behöver vara självständig i ditt arbete och kunna ta egna initiativ. Du uppskattar när ditt arbete är varierat och när du behöver lösa snabbt uppkomna situationer med våra elevers bästa för ögonen. Du gillar att ha kontakt med branschen och arbetsgivarna inom vården, du är social och kommunikativ. Du har en god vana att arbeta med digitala verktyg och känner dig trygg med datorn som arbetsredskap.

Du ska ha erfarenhet från vården – undersköterska, sjuksköterska eller motsvarande. Meriterande är även pedagogisk utbildning eller annan utbildande eller handledande erfarenhet – gärna mot vuxenutbildning.

Vi ser vidare att du har ett positiv förhållningssätt och kan arbeta självständigt. För att lyckas i rollen behöver du ha en god pedagogisk förmåga som innebär att lära ut praktiska moment till eleverna.

Det är meriterande om du är utbildad HLR-instruktör.

 

Arbetsplatsen

Vill du utveckla deltagare och elever tillsammans med oss på Hermods? Vi tror på individens egna idéer och ansvar för att nå tydliga mål. Hermods erbjuder dig en flexibel och stimulerande arbetsplats där du ges goda möjligheter att utvecklas i din yrkesroll. Som en del av Sveriges största utbildningsföretag är karriärmöjligheterna hos oss stora, så varför inte ta chansen?

Din arbetsplats är förlagd i centrala Växjö. Vi är en samarbetad arbetsgrupp som sitter på vår arbetsplats och som nu hoppas på en ny trevlig kollega.

 

Anställningen

Tjänsten är en timanställning med chans till tillsvidaretjänst på deltid eller heltid längre fram.

Omfattning: timanställning. Vi tillämpar kollektivavtalet mellan Almega Utbildningsföretag/Tjänsteförbunden och fackförbunden Unionen/SI

 

Intresserad? Välkommen med din ansökan!

Urval och intervjuer kommer att ske löpande så skicka in din ansökan snarast. Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum. Vill du veta mer är du välkommen att kontakta oss på:

Tel: 070-2436761

peter.sandin@hermods.se

 

Peter Sandin

Rektor, Hermods

Vi tar inte emot ansökan via e-post, utan sök tjänsten via länken nedan.

 

Ansökan

Annonsen är avslutad och det går inte längre att ansöka.