Barnskötare Saltsjö-BOO, Noblaskolan Lännersta Nacka

Plats

Nacka

Sista ansökningsdatum

2021-10-29

Noblaskolan består av 15 för- och grundskolor som arbetar enligt devisen att elever som utmanas når längre. Genom en kombination av erfarna lärare, tydliga strukturer, trygghet och stöd ska eleverna få de bästa förutsättningarna för en bra skolgång. Noblaskolorna ligger i Boden, Göteborg, Helsingborg, Kävlinge, Nacka, Salem, Sundbyberg, Solna, Täby och Västerås. Noblaskolan är en del av AcadeMedias grundskolor.

Vi söker dig som tillsammans med oss vill vara med och fortsätta göra vår skola med integrerad förskola ännu bättre!

Vi söker dig som är barnskötare och har erfarenhet av att jobba i barngrupp på förskola. Intresserad av tim.vikarie se hit.

Vår förskola är inspirerad av Reggio-emilia och består av fyra avdelningar med sammanlagt ca 70 barn. Här har vi ett nära samarbete mellan grupperna. Vi arbetar med en väl genomtänkt miljö både ute och inne, med olika vrår för lek och lärande utifrån varje barns behov och intresse. Med hjälp av observationer i den dagliga verksamheten fångar vi upp barnens intressen och förmågor, vilka vi sedan utmanar på olika sätt under dagen, bland annat genom teman och projekt. Vi använder Schoolsoft som ett digitalt verktyg för vårt IUP-arbete.

 

Vi söker dig som har följande egenskaper:

  • Du har viljan och förmågan att arbeta tillsammans med andra i team.
  • Du har en positiv inställning och vågar ta för dig, ställer frågor och är ansvarstagande.
  • Du sätter barnens behov i fokus.
  • Du inspirerar till lek och bidrar med idéer i vår strävan att alltid bli bättre.
  • Du ser det viktiga och sätter stort värde i mötet med barn, föräldrar och pedagoger.
  • Du har god organisationsförmåga och kan hantera oförberedda situationer.
  • Du har förmåga och gärna erfarenhet av att leda grupper.
  • Du har viljan att tänka nytt och är intresserad av forskning och utveckling.

Noblaskolan Lännersta Förskola finns sedan 1998 i Saltsjö-Boo i Nacka. Vår byggnad är belägen i ett villaområde med närhet till både skogar och sjöar. Vår natursköna gård inbjuder till lek och lärmiljö.  Tillsammans skapar det en grund för utveckling och lärande på såväl individ- som gruppnivå.

Ansvar, fokus och samarbete är viktiga ledord i vår verksamhet. Vi arbetar utifrån PBS, positivt beteende stöd, där vi aktivt arbetar med att förstärka barnens/elevernas positiva beteenden. I vårt kök lagar våra rutinerade kockar mat från grunden till både förskola och skola.

 

Tjänsten är tillsvidare med start enligt överenskommelse.

Vi tar emot ansökningar och har intervjuer löpande. Vi ser gärna att du har en relevant utbildning.

Har du frågor är du välkommen att kontakta rektor Petra Schotes 08-55614683 

Välkommen med din ansökan!

Vi undanber oss kontakt med annonsörer och bemanningsföretag i rekryteringen.

Noblaskolan är en del av AcadeMedia, Nordens största utbildningsföretag. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan; förskola, grundskola, gymnasium och vuxenutbildning.

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy