Praktiska gymnasiet Täby söker nu en APL samordnare, undervisning i naturkunskap 1a1 tre grupper och IT ansvarig!

Plats

Täby

Sista ansökan

2021-08-30

Redan 1999 startade Praktiska Gymnasiet sin första skola. Sedan dess har vi vuxit och idag har vi 33 skolor runt om i Sverige. Hos oss går elever som vill börja jobba. Vårt samarbete med de olika branscherna gör att vi håller koll på vad marknaden behöver för arbetskraft - och utbildar därefter. 

Läs mer om oss på www.praktiska.se.  

Välkommen till gemenskapen! 

Om Praktiska Gymnasiet

Praktiska gymnasiet Täby  ingår i Academedia som är en av Nordens största privata utbildningssamordnare. Praktiska gymnasiet är skolan mitt i arbetslivet och vi är störst i Sverige inom gymnasial lärlingsutbildning. Vi vet att bra yrkesutbildning gör att ungdomar får jobb direkt efter gymnasiet och därmed får en chans att etablera sig som unga vuxna i samhället. En yrkesutbildning öppnar möjligheter för att skapa sitt eget liv och det gör att samhället utvecklas som helhet. Vi vill vara med och skapa samhällsnytta på detta sätt, för ungdomar som har siktet inställt på ett visst yrke, men även för ungdomar som inte ännu har sin plan klar för sig. Vi tror nämligen att alla behövs och kan bidra på arbetsmarknaden.

 

Praktiska Gymnasiet Täby 

Läs mer om oss på https://praktiska.se/taby/

 

 

Ditt uppdrag

Tjänsten är en helttidstjänst på 100%  med start enligt överenskommelse. Du är APL samordnare på El- och energiprogrammet inriktning Dator och kommunikationsteknik, undervisar i naturkunskap 1a1  1 dag i veckan och IT ansvarig på skolan.  

Vi ser dig som en viktig och drivande kraft för att, med eleverna i fokus och i samarbete med kollegor, utveckla ditt uppdrag. Du ingår i ett arbetslag  som tillsammans coachar  eleverna både socialt och kunskapsmässigt genom deras tre år på Praktiska Gymnasiet. Vi kommunicerar huvudsakligen genom Schoolsoft och  i Google Workspace.  Du kommunicerar också  med dina elever via Loopme. Det är en stor merit att ha ett stort kontaktnät lokalt för att skapa nya APL-platser och ha relationer med näringslivet inom IT.  Vi ser även att du har erfarenhet av att undervisa i naturkunskap 1a1 eller pedagogisk erfarenhet. 

 

Din profil

I första hand söker vi dig som är social, van att arbeta med ungdomar, och har ett stort intresse för databranschen då tjänsten är mycket administrativt IT arbete. Vi lägger stor vikt vid personliga egenskaper och värdesätter din förmåga att möta eleverna utifrån deras kunskaper och behov.  Det är meriterande om du är Nätverkstekniker då det är yrkesutgången på programmet. Du är målinriktad, har en god pedagogisk förmåga och kan inspirera och engagera våra elever. Du är driven, nyfiken och arbetar aktivt för att varje elev ska utvecklas så långt som möjligt utifrån sina förutsättningar. B körkort krävs då du dagligen åker på APL besök för att möta elever och deras handledare.  Våra elever längtar ut i arbetslivet och din största uppgift är att leda eleverna dit!

 

Vi erbjuder

På Praktiska Gymnasiet jobbar vi som ett sammansvetsat team och säkerställer att du inledningsvis får rätta förutsättningar att utvecklas in i yrkeslärarrollen. Vi erbjuder våra medarbetare kontinuerlig kompetensutveckling genom Academedia Academy samt intern och extern professionsutveckling.  Hos oss får möjlighet till erfarenhetsutbyte med andra kollegor inom Praktiska Gymnasiet men även med andra inom AcadeMediakoncernen. Hos oss får du självklart kollektivavtalade förmåner och försäkringar men även friskvårdsbidrag, pensionsrådgivning och möjlighet till fördelaktiga köp genom netto- och bruttolöneväxling.

 

Övrigt

Ansök så snart som möjligt via vårt rekryteringssystem då urval och intervjuer sker löpande, dock senas 2021- 08 - 30. Tillsättning kan komma att ske innan sista ansökningsdag. Vid frågor kring tjänsten, kontakta rektor Maria Rohyo Barac på 0702265460 eller via mail maria.rohyo.barac@praktiska.se . Varmt välkommen med din ansökan!

 

Vi har gjort vårt medieval för rekrytering och undanber oss därför kontakt med annonssäljare eller säljare av andra rekryteringstjänster.

 

 

Om AcadeMedia

Praktiska Gymnasiet ingår i AcadeMedia som är en av Nordens största privata utbildningsanordnare. Vi är verksamma i hela utbildningskedjan från förskola till vuxenutbildning. Våra medarbetare har olika uppdrag och kompetenser, men ett starkt gemensamt fokus på kvalitet och utveckling. Vi hjälper våra barn, elever och deltagare att utvecklas och att nå sina mål och vi letar därför efter dig som vill vara med och göra Sverige lite bättre. Läs gärna mer på www.academedia.se.

 

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy